Türkiye ve Afrika arasında Lojistik köprüsü

Paylaşan: Erkal Admin

Türkiye ve Afrika’da bulunan lojistik profesyonelleri ülkeler arasında lojistik bilgi alışverişi, kitaplar, makaleler, akademik çalışmalar ve lojistiğe değer katmak adına buluştu.  Türkiye’den lojistik yazarlarından Halit Kaya ve Benin’den Gabriel Sounouvou bu buluşmanın ilk adımlarını gerçekleştirdi. Amaç, lojistiğin evrenselliğini insanlara daha iyi aktarmak, lojistiğin, ülkelerin ticari faaliyetlerin de ve ekonomik gelişmesinde ki yerini anlatmak.

Lojistiğin henüz yeni yeni gelişme gösterdiği sahra altı Afrika ülkelerinden Benin’de doğmuş bir lojistik sevdalısı. Lojistiğin Afrika’da tanıtılması noktasında çaba gösteren insanların başında geliyor.Gabriel ayrıca Uluslararası Lojistikçiler Birliği olan IAPHL’nin iletişim direktörü ve Benin Lojistik Yöneticileri Birliği’nin de başındadır. Ulusal Ticaret Kolaylaştırma Konseyi üyesidir.

Buluşmada, Türkiye ve Afrika ülkelerinin lojistik sektöründeki güncel durumları, yapılan yatırımlar ve planlanan aksiyonlar noktasında bilgi alış verişi yapılacak. Bu konular makaleler ile desteklenerek tüm dünya insanların bilgi sahibi olması sağlanacak.

Halit Kaya ise uzmanlık alanları Lojistik, Tedarik Zinciri, Kargo ve Lojistik Satış-Pazarlama olan Halit Kaya, halen bir lojistik şirketi bünyesinde yönetici pozisyonunda çalışıyor.

tr Turkish
X